Fem fantastiska golfresorts att besöka i sommar!
Det finns mängder av fina golfhotell i Europa som erbjuder extraordinära boenden och livsstilsattraktioner som höjer en golfresa till en femstjärnig upplevelse. Spänningen att ta sig an nya och utmanande banor på exotiska platser är bara en del av lockelsen med en golfsemester.
Boendet kan ge hela resan ett helt nytt lager, och tillsammans med god mat, härlig miljö och underbara golfbanor brukar en resa till en golfresort vara en klok investering. Här är fem golfresort som är väl värda att lägga till på din lista att resa till i sommar!
Spanien – Castillo Hotel Son Vida
Ända sedan 1950-talet när de första charterflygningarna började anlända till Mallorca har ön fortsatt att locka miljontals besökare varje år i jakt på sol, hav och sandstränder. Den goda nyheten för golfare är det numera finns över 20 golfbanor av mycket hög kvalitet, flera ligger inom kort avstånd från huvudstaden Palma. Den bästa adressen i stan för golfare är Castillo Hotel Son Vida (A Luxury Collection Hotel) – en oas av komfort inbäddad i hjärtat av det exklusiva villadistriktet Son Vida, cirka 20 minuters bilresa från flygplatsen.

Idag är hotellet en del av Arabella Golf Resort Mallorca och ligger beläget högt ovanför Palmabukten. Det vackra slottshotellet från 1200-talet utstrålar en rik spansk storslagenhet med sin historiska arkitektur, utsökta antikviteter och samling av värdefulla målningar. Sedan öppnandet 1961 har hotellet lockat en lång rad kända gäster, inklusive den spanska kungafamiljen och filmstjärnor som Brigitte Bardot och Steve McQueen. Omgivet av doftande frodiga trädgårdar når utsikten från hotellets stora terrass långt över Palma – avlägsna hus sträcker sig nerför grönskande sluttningar mot en livlig hamn med den imponerande gotiska katedralen från 1300-talet som glittrar i solskenet.

Mallorcas äldsta golfbana, Son Vida, ursprungligen anlagd av F.W. Hawtree 1964, omger hotellet. Bara några minuters bilresa bort ligger Son Muntaner-banan som slingrar sig lugnt genom ett böljande medelhavslandskap och har många vattenhinder och upphöjda tees. Magnifika tallar och silvergröna olivträd pryder fairways, och på par 5-hålet, den 15:e, finns det fantastiskt knotiga och vridna tusenåriga olivträdet känt som Sa Capitana, ett av de äldsta på ön. Den tredje banan som är kopplad till Castillo Hotel Son Vida är den kuperade och utmanande banan Son Quint med fantastisk utsikt över Palmabukten från flera av dess tees och greener. Slutligen finns även charmiga Palma Pitch & Putt vilket sammanlagt ger 63 hål – och ett av de bästa golfområderna i Europa.
Irland – Trump International Golf Links & Hotel, Doonbeg
Om man bortser från alla diskussioner som kan uppstå kring anläggningens namn, ser denna fantastiska Greg Norman-designade bana från 2002 ut som om den har varit en del av landskapet i mer än 100 år. Bara utsikten från den upphöjda teen på det första hålet där fairway svänger och rinner som en forsande flod mot en stor green skyddad på tre sidor av höga sanddyner, är värt pengarna.

Hålen spelas upp, ner, bredvid, runt och till synes in i de höga sanddynerna. Många av banans bunkrar är kantade av höga lager av staplad torv, andra av rufsiga tuvor av inhemskt gräs. Avslutningshålet är en passande final på en minnesvärd bana, med Atlanten som sträcker sig längs det över 400 meter långa par-4 hålet.

Bakom greenen ligger det magnifika 5-stjärniga hotellet i sten, som erbjuder elegant boende med utsikt över havet, floden och innergården från sina sviter som har ett till fyra sovrum, individuellt möblerade med antikviteter. Links Cottages är lite större bostäder belägna längs banan och erbjuder ett självhushållsalternativ för familjer och golfgrupper. Bekvämligheterna inkluderar en 5-stjärnig restaurang, spa (med ångbastu, bastu, bubbelpool), gym, Trump’s Bar & Restaurant, golfshop och concierge-service.
Portugal – Praia d’El Rey Golf & Beach Resort
Portugal har länge varit en av Europas mest populära golfdestinationer och även om södra Algarve kan ha lejonparten av banorna, är Oeste-regionen ett intressant alternativ för den resande golfaren som letar efter något lugnare och mer avsides. Kanske den bästa resorten i området är lyxiga Praia d’El Rey Golf & Beach Resort mindre än en timmes bilresa norr om Lissabon, beläget längs en vacker sandstrand i ett lantligt landskap med böljande sanddyner och tallskog.

Resorten erbjuder villor, lägenheter och hotellboende samt Cabell B. Robinsons vilda och underbara golfbana – en fantastisk kombination av en parkbana (de första nio) och en linksbana (de sista nio) som följer kusten med spektakulär utsikt över Atlanten och Berlengasöarna. När han först tittade på platsen sa Robinson: ”Det här är den typen av landskap vi arkitekter försöker skapa, men på Praia d’El Rey finns allt här. Nu är det mitt ansvar att vårda det.”
Djupa bunkrar, böljande greener och naturliga sandområden står i skarp kontrast till frodigt gröna fairways. Hålen 12-15 som löper längs kusten är otroligt vackra, och ett extra omnämnande måste göras till det 17:e hålet, en tuff par-5 som mäter hela 570 meter, det mesta i uppförsbacke.

Förutom golf- och resortfaciliteterna finns det gott om attraktioner och aktiviteter utanför banan – från många arkeologiska och historiska platser till glittrande stränder, förtrollande kustbyar, utmärkta skaldjur och underabara viner. Väl värt ett besök är den charmiga staden Óbidos med sina pittoreska kullerstensgator och vitkalkade kyrkor, allt omgivet av murarna till ett slott från 1100-talet.
Skottland – Gilmerton House
Med sprakande brasor, vackra trädgårdar och en historia som går tillbaka till mitten av 1600-talet har Gilmerton House varit hem för familjen Kinloch i 13 generationer. Denna varma och välkomnande georgianska herrgård finns tillgänglig för privat uthyrning för gäster som vill njuta den böljande landsbygden i East Lothian och den fantastiska kustlinjen med sina fina stränder. Huvudbyggnaden erbjuder lyxigt boende med 12 vackert inredda sovrum, biljardrum samt två privata matsalar. Här finns även en krocketgräsmatta och grillplats, en botanisk trädgård med sällsynta hundraåriga träd och rosenrabatter omgivna av häckar som erbjuder den perfekta platsen för kvällsdrinkar.

Även om Gilmerton House inte har någon golfbana på plats, finns ett imponerande urval av fantastiska golfbanor bara några kilometer bort med bil, inklusive Gullane, Craigielaw, Archerfield Links, Longniddry, Muirfield, The Renaissance Club, North Berwick och The Glen.

Närheten till Edinburgh, den privata driving rangen, det lyxiga boendet och den fantastiskta maten har gjort att Gilmerton House länge varit ett populärt val för kräsna golfare från hela världen.
Under Genesis Scottish Open 2023 var Gilmerton House värd för Europas Ryder Cup-kapten Luke Donald och hans lag, som använde sin vistelse på gården för att välkomna alla spelare, caddies och personal till en sista privat middag innan de återförenades två månader senare i Rom.
Italien – Verdura Golf & Spa Resort
En 90 minuters bilresa från Palmeros flygplats genom Siciliens bergiga inland tar dig till den enorma anläggningen Verdura Golf & Spa Resort, belägen i en dal med olivlundar på den klippiga sydvästra delen av ön. Denna lyxiga golfresort ståtar med påkostat inredda villor och sviter med havsutsikt, utöver en omfattande portfölj av faciliteter, inklusive ett enormt spa med bastu, en 60 meter lång pool och en privat strand med pudervit sand med solstolar och parasoller. Det finns fyra restauranger som erbjuder fantastisk mat: Buon Giorno erbjuder en överdådig frukostbuffé; Amare är en strandrestaurang som specialiserar sig på färska skaldjur; Zagara serverar medelhavsrätter i en miljö med levande ljus och Liolà är en typisk siciliansk trattoria som serverar rätter som arancini, caponata och hemlagad pasta.

Golf är en integrerad del av Verdura Resort-upplevelsen, och tre banor av högsta kvalitet (två 18-hålsbanor och en 9-håls par-3-bana), designade av golfarkitekten Kyle Philips, slingrar sig runt området och längs kusten. Med hjälp av landskapets naturliga gröna konturer har de båda mästerskapsbanorna en distinkt linkskänsla som påminner om skotska eller irländska kustbanor, med den extra twisten att de kantas av apelsin- och olivlundar samt utsikt över Medelhavet.

I närheten av resorten finns den historiska fiskehamnstaden Sciacca (15 minuters bilresa) och de fantastiska grekiska templen i Agrigento och Selinunte (knappt en timmes bilresa bort).
Text: Andrew Marshall
Foto: Paul Marshall

