Moa Svedenskiöld vann efter dramatiskt särspel
22-åriga Moa Svedenskiöld säkrade sin andra LET Access Series (LETAS)-titel efter att ha vunnit ett dramatiskt särspel i CSK Steel Women’s Open på danska HimmerLand Resort.
Svedenskiöld började den sista speldagen hela nio slag efter ledaren Tereza Zapletal Kozeluhova. Men efter en fin runda i tuffa förhållanden gick hon ikapp och slutade på totalt fem över par för tävlingen. Det gjorde även Beth Coulter från Irland och den tyska amatören Lena Geier, vilket innebär särspel för trion.
På det första särspelshålet gjorde tyskan bogey medan både Svedenskiöld och Coulter gjorde par, vilket gjorde det till en duell om titeln. Men det skulle bli dramatiskt. Svedenskiöld gjorde par på det andra särspelshålet och när Coulter missade sin parputt trodde alla att svenskan hade vunnit. Coulter plockade upp sin boll och gratulerade Svedenskiöld till vinsten.
Då kom en domare fram och informerade svenskan att hon fått två pliktslag när hon tagit en felaktigt stans i bunkern. Hennes par byttes därför till en dubbelbogey.
Men eftersom Coulter hade plockat upp sin boll på greenen, fick även hon ett pliktslag och tvingades lägga tillbaka sin boll, puttade i för dubbelbogey även hon och två förvirrade spelare fick spela vidare.
Svedenskiöld skickade sin drive på det tredje särspelshålet ner i ett vattenhinder, men slog ett bra inspel och tvåputtade för bogey. Coulter utnyttjade inte detta och gjorde även hon en bogey. Rollerna var ombytta på det fjärde och sista särspelspelshålet då Coulter den här gången hittade ett vattenhinder med utslaget och Svedenskiöld hittade fairwaybunkern. Därifrån slog svenskan upp sig kort och green och efter en suverän chip kunde hon peta i sin parputt och när Coulter gjorde bogey var saken klar.

– Det har varit en lång dag och jag är utmattad, Jag är väldigt stolt över hur jag hanterade det märkliga situationen på det andra särspelshålet. Jag stod i bunkern. Bollen var utanför och ruffen. Jag tog min stans, jag slog slaget och gjorde par. Beth missade sin putt för par och jag trodde att jag vunnit.
– Efter det försökte jag bara att hålla mig lugn och tålmodig och bara fortsätta att spela mitt spel. Och det gick ju vägen till slut.
För sju veckor sedan vann Svedenskiöld sin första professionella titel i Ladies German Challenge, i sin tredje start som proffs. Härnäst väntar hennes LET-debut i VP Bank Swiss Ladies Open, som spelas den här veckan.
– Jag ser verkligen fram emot det och försöker få så mycket erfarenhet som möjligt. Min pappa, min familj och jag hyrde en husvagn och körde hit. Vi kör ner till Schweiz med den också, det ska bli mysigt.

