Ny kollektion från Puma Golf och Realtree
Förra året gjorde Rickie Fowler succé när han spelade Phoenix Open i kamouflagekläder från outdoorföretaget Real Tree. Nu är det dags för den andra colabb-kollektionen där PumaGolf och Realtree samarbetar, och kollektionen är så långt ifrån traditionella golfkläder du kan komma.
– Vi är stolta över att fortsätta vårt samarbete med Realtree, särskilt i samband med deras 40-årsjubileum, säger Mike Diaz, marknadsdirektör på Puma Golf.
– Golfspelare, precis som andra friluftsentusiaster, uppskattar de små detaljer som gör skillnad inom sin sport, och kollektionen Precision in the Wild speglar det arv som Realtree har byggt upp under fyra decennier. Det betyder mycket för oss att tillsammans ha fått möjlighet att förverkliga denna kapselkollektion.

Den nya kollektionen ”Precision in the Wild” har skapats för att förena Realtree och Puma Golf genom deras gemensamma fokus på precision. Kollektionens signaturmönster, Legacy Camo, är en modern tolkning av Realtrees ursprungliga kamouflagedesign och det första gemensamma mönstret som tagits fram av grundaren Bill Jordan och hans son Tyler Jordan. Med Bills ursprungliga skisser som utgångspunkt, tillsammans med naturliga utskärningar och skuggeffekter inspirerade av trädbark, kombinerar kollektionen Realtrees designarv inom kamouflage med den moderna och högpresterande känslan i Puma Golfs sortiment.
– När vi började utveckla en kollektion för att fira de senaste 40 åren visste vi att vi ville samarbeta med Puma Golf tack vare varumärkets dynamiska och prestationsinriktade profil, säger Tyler Jordan, Vice President Strategic Partnerships på Realtree.
– Precision in the Wild-kollektionen är ett spännande steg in i golfkategorin, och vi ser fram emot att lansera den tillsammans med Puma Golf.
Kollektionen släpps idag i utvalda butiker och online. Pumas tourspelare kommer att bära plaggen under veckans Tour Championship.

