Europa vann Ryder Cup efter stor dramatik
Europa vann Ryder Cup på bortaplan för första gången på 13 år efter att de överlevt en spektakulär comeback från USA under en dramatisk söndag i New York.
Gästerna började dagen med en ledning på 11,5-4,5 poäng på Bethpage men det som på förhand såg ut att bli en enkel seger förvandlades under söndagseftermiddagen till en rysare.
USA behövde tio poäng för att göra den största comebacken i Ryder Cup-historien och efter att han vunnit fem av de sju första matcherna samt var i ledning i flera av de kvarvarande matcherna såg det ett tag ut som att de skulle lyckas. Europa var plötsligt i desperat behov av poäng och när Ludvig Åberg efter två lite sämre insatser spelade bländande golf kunde han bärga Europas enda seger på söndagen när han slog Patrick Cantlay med 2/1. Något senare fick Europa ytterligare en halv poäng efter att den minst sagt svängiga matchen mellan Bryson DeChambeau och Matt Fitzpatrick slutat lika.
Jakten på den sista poängen
Därmed behövde Europa endast en halv poäng till för att nå 14 poäng och få med sig pokalen hem. Den som säkrade den halva poängen blev Shane Lowry. Få spelare, om ens någon, brinner så mycket för Ryder Cup som irländaren Lowry. Han slet furiöst i sin match mot världstrean Russell Henley men var två ner med fyra hål att spela. Då hittade Lowry ny kraft, vann det 15:e hålet, delade 16 och 17 och stod sedan över en birdieputt från tre meter på det 18:e hålet för delning i matchen och den så hett efterlängtade 14:e poängen till Europa.
Lowry satte putten, utbröt i en glädjedans över greenen och brast sedan i gråt.

Något senare kom ytterligare två halva poänger in till Europa när Tyrrell Hatton delade sin match med Collin Morikawa och Robert MacIntyre fick en delning mot Sam Burns vilket förkunnande slutresultatet till 15-13.
Segern gör Luke Donald till den andra europeiska kaptenen efter Tony Jacklin att vinna Ryder Cup både hemma och borta.
– Det har varit de mest stressiga 12 timmarna i mitt liv, sa Donald.
– All heder till amerikanerna och Keegan Bradley, för deras insats idag. Jag visste att det skulle bli tufft, men jag trodde inte att de skulle vara så här tuffa på söndagen, de kämpade så hårt, och all respekt till dem.
– Det här betyder såklart mycket för mig och laget. Vi kom hit med vetskapen om att uppgiften var väldigt svår. Jag kunde inte vara mer stolt över de här killarna och vad de har gått igenom, hur de har kommit samman, hur de spelar för historien och som det nu kommer att pratas om i generationer framöver.
En röd våg över Bethpage
Dagen började med nyheten att Viktor Hovland inte skulle kunna spela på grund av en nackskada, och att hans match mot Harris English därmed förklarades som delad. Europa inledde söndagens spel med fortsatt dominans och ledartavlan färgades alltmer blå och det var inte frågan om Europa skulle vinna, utan med hur mycket.
Men, i Ryder Cup talar man ofta om ordet ”momentum” som innebär en trend eller en fart som sätter igång ett förlopp. Och detta momentum svängde över med full kraft till USA:s fördel och sakta men säkert ersattes de blåa färgerna på ledartavlan av röda och den dittills relativt tysta amerikanska publiken hittade ny energi.
Den röda vågen sköljde över hela Bethpage Black och när Justin Thomas sänkte en wedge för eagle på det sjätte hålet för att kvittera mot Tommy Fleetwood hördes vrålet hela vägen till Manhattan. USA närmade sig, slag för slag, match för match.

Europas spelare såg skärrade ut och USA:s till synes omöjliga comeback var plötsligt inte omöjlig längre. Men Ludvig Åbergs stabila seger mot Patrick Cantley stoppade blödningen och spänningen släppte helt efter en nervkittlande eftermiddag med Lowrys magiska ögonblick på den sista greenen.
När Lowry fick frågan om han såg fram emot att spela Ryder Cup om två på Irland svarade han:
– Ryder Cup är det största som finns och jag ska göra allt för att vara med i laget då. Och stämningen kommer att vara betydligt trevligare än vad det har varit här, sa han med en syrlig passning till New York-publiken.
Foto: Getty Images