NyheterTävlingar

Åberg i ledning på i Harbour Town

Ludvig Åberg bytte ut några slarviga misstag i Masters till ett felfritt järnspel på Harbour Town Golf Links som ledde till en runda på 63 slag, 8 under par och en ledning med ett slag i RBC Heritage.

Åberg gjorde en läcker birdie på det 17:e hålet för att ta ledningen före Harris English och Viktor Hovland och avslutade sedan med ett par och det var en nöjd svensk som träffade pressen efteråt.

– Idag var det riktigt stabilt på golfbanan. Järnslagen var fina och jag njöt verkligen av rundan idag, så Åberg.

Han missade topp-10 för första gången på tre framträdanden i Masters förra veckan och var besviken när han lämnade Augusta National.

– Jag kände att jag spelade bra men gjorde några dumma misstag som hindrade mig från att ha en riktig chans. Samtidigt kände jag att jag svingade bra och slog bollen fint och behövde egentligen inte justera något inför den här veckan.

Även Viktor Hovland spelade bra i Masters men precis som för Åberg blev det några dumma misstag för norrmannen på Augusta National. Han jagade banrekordet på söndagen men spelade bort sig på det 15:e hålet, där det blev dubbelbogey efter ett vattenbesök. På Harbour Town var Hovland bogeyfri och noterades för 64 slag.

– Jag har arbetat hårt under en längre tid med mitt spel, och nu börjar det närma sig där jag vill att spelet ska vara. Jag kan börja spela lite mer avslappnat vilket såklart är skönt, sa Hovland efteråt.

Mastersvinnaren och världstvåan Rory McIlroy hoppade över RBC Heritage för andra året i rad, efter att ha sagt att Harbour Town inte passar honom. Världsettan Scottie Scheffler var däremot på plats men började med att skicka sin drive på ettan out-of-bounds.

– Det såg ut som att den skulle träffa träden och jag antar att den flög rakt igenom dem, träffade vägen och gick out-of-bounds. Men det blev till slut en bra bogey så det var en OK start på varvet, sa Scheffler som kom in på 68 slag.

Alex Norén hade en tuff förstarunda på Harbour Town och är med sina 73 slag på 66:e plats.

Klicka här för att komma till ledartavlan från RBC Heritage

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Verifierad av MonsterInsights