NyheterTävlingar

Supertalangen Huang vann på Ladies European Tour

Det 16-åriga underbarnet Anna Huang från Kanada ledde LET-tävlingen La Sella Open från start till mål och blev den yngsta vinnaren på Ladies European Tour på tre år. Kanadensiskan var överlägsen sina konkurrenter, gjorde endast tre bogeys på 72 hål och vann till slut med hela sju slag.

Efter fyra dagar av orubbligt fokus kunde Huang få jubla när hon gjorde birdie på det 72:a hålet för att sluta på totalt 20 under par och vinna med den största vinstmarginalen på Ladies European Tour den här säsongen.

– Det är så galet eftersom jag aldrig trodde att detta någonsin skulle hända, men jag är så stolt över mig själv. I början av säsongen hade jag inget tourkort så att kunna vinna är så stort, sa en överlycklig vinnare efter sin historiska seger.

– Det är superspeciellt att ha min pappa på bagen eftersom han har varit caddie för mig ända sedan jag började spela golf.

Inför den sista rundan upprepade Huang Billie Jean Kings mantra att ”press är ett privilegium” och visade nerver av stål när den stora publiken samlades för att följa ledarbollen.

Tonåringen började den sista dagen tre slag före fransyskan Nastasia Nadaud och stod emot en tidig forcering från fransyskan. Nadaud inledde med två birdies som tog henne till ett slag från täten, men då kontrade Huang med två birdies och kunde sedan defilera in i mål.

Bästa svenskor blev Moa Folke och Kajsa Arwefjäll som delade 11:e platsen på totalt sex under par. På samma placering kom Order-of-Merit ledaren Mimi Rhodes från England.

Klicka här för att komma till slutresultatet från La Sella Open

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Verifierad av MonsterInsights