Alex Norén tvåa i Hero World Challenge
Japanen Hideki Matsuyama avslutade sin säsong på samma sätt som han började den och vann en dramatisk upplaga av Hero World Challenge när han besegrade Alex Norén på det första särspelshålet.
Matsuyama, som började året med att vinna The Sentry på Kapalua, hålade ut från 116 yards på det 10:e hålet för en eagle under den sista speldagen, vilket gjorde att han kunde komma ikapp Sepp Straka och ta sig förbi världsettan Scottie Scheffler på Albany Golf Club.
Men Norén, som inte kunde starta årets säsong förrän i maj på grund av en lårskada, stormade fram på de sista nio hålen och gick ikapp Matsuyama med en sänkt birdieputt från fem meter på det sista hålet för 64 slag, vilket tog honom till totalt 22 under par, och tvingade fram ett särspel mot Matsuyama.
Särspelet varade dock i endast ett hål. Matsuyama satte upp inspelet väldigt nära pinnen för en enkel birdie och när Noréns birdieförsök från sex meter gled förbi hålet var saken klar. Det här var andra vinsten i Hero World Challenge för Matsuyama, den första kom 2016.
Världsettan Scottie Scheffler föll bort från segerdiskussionerna efter två raka bogeys på hål 11 och 12. Han spurtade dock bra och slutade delad fyra. Scheffler har därmed inte slutat sämre än åtta i sina 16 senaste tävlingar. En otrolig svit.
För Noréns del blev det en lyckad avslutning på en säsong som började i moll men slutade i dur. Efter en skadefylld start på året gjorde svensken comeback i maj och efter det har han spelat bra i princip i varenda tävling han ställt upp i, vilket har tagit honom från 70:e plats på världrankingen före sommaren hela vägen upp till plats 12.
Klicka här för att se slutresultatet från Hero World Challenge

