Det goda livet i Sotogrande
Fantastiska golfbanor, ett spektakulärt fastighetsprojekt, en konstgjord badsjö och ett lyxhotell med fina vyer utgör höjdpunkterna i ett spanskt paradis – Sotogrande i västra Andalusien, strax innan Gibraltar.

Lottodragningen har varit. Ingen ringer och meddelar att drömvinsten blivit min, så tyvärr blir det ingen lyxvilla på mitt favoritställe den här gången heller. Men ett besök i paradiset utan de stora spenderbyxorna behöver inte vara någon besvikelse – tvärtom erbjuder Sotogrande en exklusiv känsla som förvisso kostar en del, men som också levererar långt utöver det vanliga!
En överstes dröm om jetsetlivet
Historien om Sotogrande inleds i början på 1960-talet då den amerikanske arméöversten Joseph McMicking köpte upp landområdet längst västerut på Solkusten, strax intill Gibraltar. Hans vision var att skapa en lyxig resort i den högre skolan, och han fick till en verklig fullträff där jetset-folket trivdes som fisken i vattnet.

När Sotogrande fick nya ägare som bildade Sotogrande SA och satsade nya pengar fick området en nytändning. Idag är det en av Europas absolut lyxigaste anläggningar med allt från segling och hästpolo till lyxiga boenden och golf i världsklass samt en beach club för avslappning eller vattensporter i den konstgjorda sjön!
Modernt lyxhotell med ny golfakademi
Efter en smidig bilresa med motorväg hela vägen från flygplatsen i Malaga är det dags att checka in på SO/ Sotogrande Spa & Golf Resort Hotel. Det finns många bra golfhotell runt om i världen, men det här är nog min favorit. Här finns allt man kan önska sig i form av lyx och flärd, ett fint spa med stort gym, flera restauranger med fantastisk mat och en nyligen uppfräschad artonhålsbana. De senaste tillskotten i form av en ny golfakademi och en fantastisk korthålsbana gör det till en komplett anläggning där man mår som en kung.

Med Callaway och Toptracer som partners har SO/ Sotogrande Spa & Golf Resort nyligen skapat en imponerande träningsanläggning med en rejält tilltagen range där ena sidan har utslagsplatser under tak och andra sidan har gräsytor för proffs eller träningsgrupper. Genom att lägga akademin på det som tidigare var en niohålsslinga har man också fått en vacker miljö på köpet – samt plats för en imponerande niohålsbana med både långa och korta par 3-hål utlagda över ett ganska kuperat område som ger stora visuella fördelar och utmaningar av alla de slag – ”short game heaven”, som man säger.

Som ambassadör för golfakademin berättar Solheim Cup-stjärnan Suzann Pettersen att hon själv varit i Sotogrande mycket genom åren och då alltid saknat en riktigt bra träningsanläggning, såväl för sig själv och andra proffs som för ungdomar och vanliga golfare. Hon ska också delta aktivt i verksamheten på den nya akademin som mentor och coach. Den inkluderande anläggningen passar för alla åldrar och nivåer och ger just de möjligheter Suzann saknade – för såväl proffs och elitspelare som nybörjare. Genom att främja juniorverksamheten vill man också bidra till att ytterligare utveckla golfen i området.
The Alto Club
Gamla Almenara Golf som fått släppa till nio av sina 27 hål för akademin har fått en rejäl uppfräschning med bättre skick och högre standard överlag. Här bjuds vi på de första nio hålen i form av en mycket smal och teknisk slinga där finess och försiktighet trumfar kraft från tee. De sista nio hålen bjuder på en snällare upplevelse med lite öppnare hål, flera fina vattenspeglar och lite mer behagliga nivåskillnader. Här finns utrymme för att försöka betvinga banan mer med kraft och en het driver kan vara guld värd.

En lite kul finess på Sotograndes Alto Club är att man har gjort om tee från de sedvanliga vit, gul, blå och röd utan att hamna på ”hektometervarianten” som så många andra. I stället har man tematiska namn på olika tee, och även separata scorekort där flitiga gäster kan få ihop en komplett samling med The Goat, The Bull, The Vulture och The Deer. De har alla fint tecknade symboler på korten och stiliserade representationer på tee samt små finurliga beskrivningar som gör det här till en riktigt rolig detalj.

Utöver Alto Club finns gott om andra banor i området, bland andra La Reserva Club, klassiska Trent Jones Senior-banan Real Clube de Sotogrande och tourklassikern Valderrama med sina trånga fairways och pampiga korkekar. På den senare har proffs från både Europatouren och LIV-touren spelat många gånger, senast nu i juli. Till det kommer juvelen i kronan, Ryder Cup 1997 då Jesper Parnevik och Per-Ulrik Johansson hjälpte Europas lag att bärga segern.
Njut av det goda livet
Hellre än att pressa in golfrunda efter golfrunda är det läge att i stället njuta lite av livet i den varma solen – det heter ju solkusten! Den 3 500 kvadratmeter stora spaanläggningen är en av SO/ Sotogrande Spa & Golf Resorts riktiga pärlor. Den sköna miljön ger ett härligt lugn och den som inte vill flåsa i gymmet kan i stället slappa i relaxavdelningen, svettas i bastun, ta ett dopp i inomhuspoolen eller njuta av en välgörande behandling. Här erbjuds allt från massage och fysioterapi till floating och kryoterapi.

När solen börjar närma sig horisonten och aptiten gör sig påmind slår vi oss ned på en av hotellets restauranger, Marxa Chiringuito där en utmärkt tapasmeny kombineras med sköna låtar spelade av en DJ som verkligen lever sig in i sin roll och trycker på knappar och drar i sina reglage, till synes utan någon effekt, men vad gör väl det.

Till ett glas vitt vin, Viña Calera, kommer servitörerna ut med diverse starters och vi låter oss väl smaka av allt från charkbrickan till väl dressade tomater och sallad samt grillad avokado och musslor. När huvudrätterna kommer in byter vi till Arienzo Crianza, ett fylligt rött vin som kompletterar Iberico-pluma, grillad tonfisk, tigerräkor och några vegetariska delikatesser i sällskap av väl saltade padrones. Utsökt och det är nästan svårt att pressa i sig mintchoklad- och churro-desserten med glass. Men man får offra sig.
Bad och golf – i fel ordning
Den härligt värmande solen gör att man redan på morgonen väljer en plats i skuggan på SO/ Sotograndes SoCiety där det serveras en à la carte-frukost av högsta klass. Ett golffokuserat stretchpass på gräset utanför gymmet följs av en kort transfer ned till Sotograndes Beach Club, en anläggning jag aldrig sett en like till någonstans. Utöver en konstgjord sandstrand med färskvattenpool finns även en konstgjord lagun för vattensporter, hela 17 000 kvadratmeter stor! Här finns också en restaurang, beach bar samt ett enormt racketcenter.

Efter bad och en stund i en solstol bjuds på en delikat lunch som knappt får plats efter den överdådiga middagen kvällen innan. Vi får också en liten dragning om det enorma fastighetsprojektet som man kallar La Reserva Club. Här finns hus i många olika prisklasser, från lägenheterna och villorna i Village Verde och de moderna villorna i The Collection till de mer exklusiva lyxvillorna i The Fifteen och de sju unika husen med magnifik panoramautsikt, alla specialdesignade av olika världsberömda arkitekter, längst upp i The Seven.

Så blir det dags att promenera uppför trapporna och gå några tiotals meter till La Reserva, en golfbana signerad Cabell Robinson som också är mannen bakom många andra toppbanor i Spanien. Här är skicket i världsklass och när man slår några puttar på övningsgreenen tycks bollen snarare sväva fram än rulla. På rangen ligger bollarna i pyramider som kompletterar lyxkänslan innan vi hoppar i en golfbil och rullar ut på banan.
Lång och bred – med fina vyer
Det är relativt gott om plats och den ärliga layouten är mycket tilltalande. Längst bak är La Reserva drygt 6 800 meter, men från mer gul tee är det en riktigt njutbar bana, ofta med gott om plats – i alla fall på en sida.

Placeringen i två dalar gör att man är tacksam för golfbil, men det skulle inte vara några problem att gå om man tar sig tid och pustar ut lite innan man slår. Den vackra miljön med pampiga träd och bildsköna bunkrar utgör hinder i högre grad än vatten, och det som främst förhindrar en riktigt bra score första nio hålen är de inspel som hamnar på fel sida om hålet och där det trots oerhört försiktig puttning ändå flera gånger blir långa returer. De riktigt bra hålen är fler på vägen in, med bland andra stentuffa 14, ett långt dogleg vänster par 4 och vackra 17, ett par 3-hål där man står högt över greenen och har havet i fonden.

En avslutande middag på SO/ Sotograndes fine dining-restaurang Cortijo Santa María 1962 är den perfekta avslutningen på en i det närmaste perfekt resa. Det här är ett magiskt ställe i solen med något för alla och en kvalitet som är svår att hitta någon annanstans i världen.

