Nyheter

Kan Maja Stark ta hem bragdguldet?

Efter ett magnifikt svenskt idrottsår är kampen om bragdguldet hårdare än någonsin. Enligt odds från Unibet är skid-VM-drottningen Ebba Andersson knapp favorit, tätt följd av sprintstjärnan Jonna Sundling. Även diskusgiganten Daniel Ståhl och den allsvenska superskrällen Mjällby AIF finns med i toppstriden.

Unibet kan nu dela odds på vem som väntas ta hem det prestigefyllda Bragdguldet 2025. I toppen lutar det åt en ren skidduell där Ebba Anderssons dominans i skid-VM i Trondheim väger tyngst. Här är de som gör upp om priset enligt oddsen:

Favoriten: Ebba Andersson, längdskidor, odds 3,25 (≈30,8% sannolikhet)

Utmanaren: Jonna Sundling, längdskidor, odds 3,50 (≈28,6%)

Bubblare: Daniel Ståhl, diskus, odds 5,50 (≈18,2%)

Skräll: Mjällby AIF, fotboll, odds 7,50 (≈ 13,3%)

– I toppen är det en riktig rysare mellan våra skiddrottningar Ebba Andersson och Jonna Sundling. Samtidigt ska det vägas mot den historiska prestationen som Mjällby stod för, att vinna Allsvenskan och slå poängrekord trots att laget stod i 150 gånger pengarna inför säsongen att vinna guld, säger Raúl Valencia López, PR-chef på Unibet.

Fältet av utmanare slutar inte där. Längre ner på Unibets lista återfinns Maja Stark som på ett härligt sätt vann US Women´s Open i somras efter suveränt spel, löparfenomenet Andreas Almgren, som tog VM-brons på 10 000 meter, och bordtennisesset Truls Möregårdh, som vann en historisk Grand Smash-titel. På tisdag vet vi.

10 oddsfavoriter att tilldelas Bragdguldet 2025:

Ebba Andersson 3.25

Jonna Sundling 3.50

Daniel Ståhl 5.50

Mjällby AIF 7.50

Maja Stark 11.00

Andreas Almgren 16.00

Truls Möregårdh 16.00

Alvar Myhlback 26.00

Frida Karlsson 26.00

Jenny Rissveds 26.00

Följ oddsen på Bragdguldet här.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Verifierad av MonsterInsights